"השיעור שגורם לי לרקוד משמחה"מה מצאו מאות נשים וגברים, דתיים וחילונים בביתה של ימימה אביטל ז"ל? מה חיבר אותם אליה? עידית שלו תלמידה בכירה של ימימה ע"ה בשיחה על הלימוד ששינה אותה

 

"בכל פעם שדיברתי עם ימימה אביטל ע"ה הרגשתי שהלב שלי דופק בהתרגשות", מתארת עידית שלו, תלמידתה של ימימה, מקימת בית המדרש ללימודי ימימה במושב גמזו, ומפיצה את תורתה בשיעור שנשלח לאלפי נשים מדי שבוע. "הרגשתי שימימה מביאה משהו אמיתי, עם כוח, שאני רוצה להתחזק ממנו", ממשיכה עידית.

 

הכלים שריפאו את הבן שלי

ימימה אביטל הייתה אישה צדקת שלימדה והפיצה את משנתה הנקראת "התפתחות חשיבה הכרתית", לימוד שנשען על יסודות הפסיכולוגיה ועל עקרונות רוחניים. ימימה הקימה את "מכון מעין" בהרצליה לשם הגיעו תלמידים מכל רחבי הארץ, ביניהם גם מפורסמים רבים.

את השיחה עידית פותחת בהסבר קצר ותמציתי מה זה לימוד ימימה.

"מטרת לימוד החשיבה ההכרתית היא לעזור לכל אדם לגלות את הכוחות הטובים הטמונים בו, מתוך זיהוי החסימות המונעות מהטוב הזה לבוא לידי ביטוי. וכך, יכול כל אדם לממש את הפוטנציאל הטמון בו, במקום להיסגר ולהתאכזב בכל מפגש עם הזולת מחדש. ימימה נתנה לנו כלים רבים שבאמצעותם אנחנו לומדים לפתוח את לבנו הסגור והמרוחק, ולהתקרב אל עצמנו ואל הזולת, וכך לשפר את כל מערכות היחסים בחיים שלנו".

רבים מתלמידיה של ימימה המשיכו את דרכה ומלמדים כיום בכל רחבי הארץ. עידית, מוותיקות תלמידותיה, הגיעה אל ימימה בעקבות אסתמה קשה של בנה. ימימה ערכה "ימי ריפוי" לחולים, בהם, לדבריה, פשוט התפללה עליהם.  

"כשהגעתי עם בני, ימימה אמרה לי: אני לא ארפא אותו, את תבואי ללמוד והוא יתרפא. וכך היה. אחרי חצי שנה גם בעלי הצטרף ולמד אצלה", מספרת עידית.

מה היה מיוחד כל כך בלימוד אצל ימימה?

"היא התייחסה בהתייחסות נקיה מאוד לכל מה שסבב אותה, והרגשתי שהיא פשוט רואה אותי, כמו שאני, בעיניים טובות מאוד. היא התקשרה אלי פעם הביתה וביקשה שאבוא ללמד. הייתי בסך הכול ארבעה חודשים אצלה, אבל היא אמרה: אני רואה שהבנת את השיעור של אתמול, בואי תעבירי אותו לקבוצה של היום. היא אמרה לי שחסר בשיעור חלק והיא רוצה להכתיב לי. הלב שלי דפק כל כך מאותה יראה שחשתי כלפיה, התרגשתי ולא שמתי לב למילים שהיא הכתיבה לי, עד שנרגעתי והבנתי את המילים. ואז היא אמרה לי: סוף סוף את מבינה. היא פשוט ראתה את המחשבה שלי, הבינה מתי אני לא שם ומתי אני שם. היה לה תדר רגיש מאוד, ברור היה לי שהיא קלטה אותי. הלימוד למעשה עוזר לנו להבין את התבניות הבלתי-מודעות שדרכן אנחנו פועלות, ולעבוד אחרת. ויש בלימוד המון אופטימיות וראייה של הטוב הנשמתי. ימימה הייתה מרגישה לומדות ואומרת: את עוד תגיעי, את עוד תשמחי".

 

זמן להתקרבות עם עצמי

בשנה וחצי האחרונות עידית הרחיבה את פעילותה מלימוד בקבוצות פרונטליות, גם לשיעור שבועי כתוב ומצולם מתוך לימוד ימימה, הנשלח לאלפי הלומדות, מכל העולם.  הלימוד מעניק מדי שבוע כלים והתייחסות לנושא מסויים איתו מתמודדות נשים באופן אוניברסלי.

"הלימוד הזה עוסק בכל תחומי החיים, איזה אימהות אנחנו, איזה בנות זוג אנחנו, כמה אנחנו מאמינות בעצמנו, מה קורה כשאנחנו מצפות יותר מדי ולאחר מכן מתאכזבות, איך להפסיק לכעוס, איך לצמוח יחד עם בן הזוג בצורה נקיה ובלי ערבובים מיותרים. הלימוד הזה מקיף את כל החיים, ובשיעור הכתוב, בכל שבוע אנחנו מאירות זווית אחרת".

את לימוד השיעור השבועי מלווים שיעורים חיים אחת לחודש, בהם עידית עונה אונליין על שאלות של הלומדות, ואף קבוצת פייסבוק סגורה, בה מעלות הלומדות את שיעורי הבית (הנקראים בלימוד "מלאכות"), והמפגש שלהן עם החומר, ומקבלות מענה.

"ברגע שאני רואה את השיעור השבועי נוחת בתיבת המייל שלי, אני פשוט רוקדת משמחה", תיארה לנו אחת הלומדות, "זה משהו שאי אפשר להסביר. כמה אנרגיות וטוב הוא מכניס לחיים שלי, אני לא יודעת איך בכלל חייתי עד עכשיו בלי ימימה". ולומדת אחרת סיפרה: "מאז שאני לומדת ימימה, אני רואה את המציאות כל כך אחרת, כמה אור, שמחה, רוגע ושקט פנימי הלימוד הזה מכניס בי. אני מתבאסת כשהדפים נגמרים, וכבר מחכה לשיעור הבא".

 

בחודש אייר האחרון ציינו תלמידותיה של ימימה ז"ל את יום השנה ה-20 לפטירתה, לקראת התאריך המיוחד פרסמה עידית 5 שיעורי מבוא ללימודי "חשיבה הכרתית", הנשלחים ללא עלות.

לקבלת 5 שיעורי המבוא הרשמי כאן >> 

 

"התגובות אכן מדהימות", מחייכת עידית, "כי הלימוד הזה מתאים לכולן. אצל ימימה עצמה לא היה שום מכנה משותף בין הלומדים, פרט לרצון ללמוד. באו אליה מכל רחבי הארץ, גברים, נשים, מכל גווני הקשת הישראלית, דתיים וחילוניים, מבוגרים וצעירים, את כולם הלימוד תפס, כי הלימוד הזה מדבר אל הלב. הלימוד מכניס אותנו פנימה. כשלומדת מקבלת שיעור כזה פעם בשבוע, היא מקבלת חצי שעה לעצמה, זמן של התקרבות, זמן של בדיקה מה עובד לי בחיים ומה פחות עובד לי, ואיך אוכל להתחזק כדי לממש טוב יותר את השאיפות שלי כאדם".

 

"הלימוד הזה מפחית את הפגיעוּת שלנו", מסכמת עידית, "האדם נעשה עצמאי יותר כשהוא לא נחסם בכל רגע בגלל כאבי הילדות שלו, הוא פחות שיפוטי ונחרץ, והרבה יותר גמיש, הוא יכול לממש את עצמו, להתבטא, לשמוח, לפעול ולגדול".

 

לקבלת 5 שיעורי המבוא הרשמי כאן >>

 

Ad: סדרת סרטונים חינמית – להרשמה ללא עלות >

Ad: סדרת סרטונים חינמית – להרשמה ללא עלות >

 

 

אהבתם? מוזמנים לשתף: